top of page

Unofficial Results - Spring 2023 Election


Here are the unofficial results for the 2023 Spring Election.


SDMA School Board


Dale Dahlke 3512

Amy Riddle-Swanson 3329

Amber Kersting 2697

Brittany Weiker 2271

Scott Parker 2265

Charlie Schneider 2101


These election results can be found at the Dunn County Clerk's website. Note that there is a small portion of the Menomonie School District in St. Croix County which accounts for the slight variation. The Board of Canvassers of the School District for the Menomonie Area will meet on Thursday, April 6, 2023, at 1:30 pm to finalize the results of the school board election.



Menomonie City Council


Ward 1 - Jeff Luther 243

Ward 3 - Eric Sutherland 210

Ward 5 - Laura McCullough 170

Ward 7 - Cody Gentz 12

Ward 9 - Chad Schlough 143, Sydney Brennan 118

Ward 11 - Randy Sommerfeld 312



County contested races


Town of Eau Galle Board Supervisor - Audrey Martin 115, Cheryl Sagtetter 110

Town of Grant Board Supervisor - Timothy Lauffer 86, Benjamin Mattison 65

Town of Hay River Board Supervisor - Bob Reetz 109, Josh Riek 76

Town of Menomonie Board Supervisor - Brian K. Johnson 443, Arden McMartin 311

Town of New Haven Board Chairperson - Jeff Carlsrud 115, Larrie Rosen 75

Town of New Haven Board Supervisor - Lisa Pederson 120, Stewart Bartz 101

Town of New Haven Board Supervisor - Pat Breslin 54, Brian Loida 51

Town of Sand Creek Board Supervisor - Joel Smith 150, John Loy 129

Town of Sherman Board Chairperson - Chase W. Potter 202, Teresa Jorgensen 123

Town of Tiffany Board Chairperson - Lee Kegen 124, Chuck Siler 78

Town of Tiffany Board Supervisor - Justin Clark 109, Kevin L. Brown 87

Town of Tiffany Board Supervisor - Matthew Shepard 126, Ellen E. Carlson 74

Town of Weston Clerk - Pat Pickerign 103, Beth Hein 70

Village of Boyceville Board - Brad Stevens 169, Joanna Dormanen 84

Village of Boyceville Board - Sonya Zebro 96, Shawn Mittlestadt 75

Village of Colfax President - Jeff Prince 214, Carey Davis 73

Village of Colfax Board - Jeff Prince 197, Jen Rud 29

Village of Downing President - Jim Luepke 37, Kendra P. Pierce 8

Village of Elk Mound Board - Robert Bachman 142, Patricia Hahn 134

Village of Knapp President - Ron Finder 80, George Close 68

Village of Knapp Board - Donald Freeland 90, Anthony Sobottka 71

Village of Knapp Board - Eugene Lemke 97, Danielle Gruenke 53

Village of Wheeler Board - Lillian Milune 37, Tom Stansbury 28



State of Wisconsin


State Supreme Court - Janet Protasiewicz 56% of the vote, Daniel Kelly 44% of the vote

Both referendums passed by wide margins.






















Comments


menomonie_minute-header_background.png
menomonie_minute-logo-maroon.png
bottom of page